Antarktida
Na bílém kontinentu stojí první česká stanice pro vědecký výzkum ze systému K-KONTROL®
Společnost Czech Pan s.r.o. je jedním ze subdodavatelů stavby první vědecké základny na Antarktidě. Montáž na ostrově Jamese Rosse koordinovali naši zaměstnanci – Josef Strolený a Stanislav Havránek. Budova o rozměrech 26 x 10,5 metru je postavena ze sendvičových panelů K-KONTROL. Česká základna je umístěna v lokalitě, kde teploty po dobu antarktického léta kolísají od -10 do +10°C.
- Přednáška o antarktidě k 10. výročí [20,23 MB]
1. česká polární stanice na Antarktidě ze stavebního systému K-KONTROL®: 2006 až 2016 = 10. výročí
V zimě se stanice používat nebude. V tomto období je nad Antarktidou skoro stále tma, takže jediným vědeckým programem může být astrofyzikální výzkum. Ten však vyžaduje vybavení v ceně desítek až stovek milionů korun, což není zatím z finančních důvodů možné.
Celkem patnáct vědců polárníků najde v omezeném prostoru hlavní budovy přiměřený komfort.
Vědecká stanice je konstruována tak, aby vyhovovala nejpřísnějším předpisům na ochranu životního prostředí. Na rozdíl od zahraničních základen, které v Antarktidě už několik desetiletí existují, bude elektřinu pro vytápění i osvětlení české stanice vyrábět hlavně slunce a vítr. Sluneční kolektory připevněné na stěnách hlavní budovy a malé, téměř nehlučné větrné elektrárny rozestavěné v okolí mají vyrobit až 75 procent energie. Teprve když tyto čisté zdroje nebudou moci kvůli malé intenzitě světla nebo větru, začne se využívat motorový agregát na výrobu elektřiny. Aby nerušil hlukem, je umístěn ve zvukově izolovaném kontejneru.
Celkové finanční náklady na stavbu vědecké stanice činí 43 milionů korun. Obytný objekt má podle propočtu odborníků životnost 30 let. Na budově jsou však použity takové materiály, které při běžné údržbě vydrží bez problémů více než 80 let.
autor: Tomáš Franta